GLIAC Releases Fall 2016 All-Academic Teams

GLIAC Releases Fall 2016 All-Academic Teams

BAY CITY, Mich.- The Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference (GLIAC) released its 2016 Fall All-Academic and All-Academic Excellence Teams on Wednesday (Jan. 25). 

Overall, the Storm had 61 student-athletes combined between the two Academic teams.  

Student-athletes with a cumulative GPA 3.5 or higher were named to the GLIAC All-Academic Excellence Team while student-athletes with a cumulative GPA 3.0-3.49 were named to the All-GLIAC Academic Team.  Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season and not a freshman.

The following student-athletes were named to the All-Academic and All-Academic Excellence Teams for the Fall 2016 semester: 

All-Academic Team   3.0-3.49  
Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Men's Cross Country      
Brandon Bryan SO Sports Management Geneva, OH/Geneva
       
Football      
Andrew Bell RS JR Biology Cortland, OH/Lakeview
Tyler Carrier RS FR Biology Highland, MI/Milford
Christian Cole SR Communication Waldorf, MD/McDonough
Andrew D'Eusanio RS FR Business Administration Willoughby, OH/Willoughby South
Jack Gorman RS SO Sports Management Grand Island, NY/Grand Island
Terrell Griffin RS FR Biology Detroit, MI/River Rouge
Alec Heldreth RS SO Political Science Canfield, OH/Canfield
Anthony Kukwa SR Biology Perry, OH/Perry
Dakota Maple RS JR Adolescent-Young Adult Education Carrollton, OH/Carrollton
Marcellus Mitchell RS FR Business Administration West Bloomfield, MI/West Bloomfield
Will Rickard SO Adolescent-Young Adult Education Sandusky, OH/Perkins
DeMarco Rojas SR Biology Owings, MD/St. Mary's Ryken
Mitchell Tilley RS SO Sports Management Oxford, MI/Oxford
       
Men's Soccer      
Hugo Fauroux SO Sports Management Cannes, France/Lycee Bristol
Miguel Espinoza SO Business Administration Perry, OH/Perry
Ondrej Jelinek SO Finance Prague, Czech Republic/Gymnasium Stodulky
       
Women's Soccer      
Brett Pauff SO Biology Elida, OH/Elida
Jessica Pepera SO Sports Management Beavercreek, MI/Beavercreek
Elizabeth Roesch SR Mathematics and Adolescent-Young Adult Education Pickerington, OH/Central
       
Volleyball      
Sidney Fletcher JR Marketing and Business Administration Saline, MI/Saline
     
All-Academic Excellence Team   3.5 and up  
Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Men's Cross Country      
D.J. Graham RS JR Sport Studies Gomer, OH/Columbus Grove
Vincent Horning SR Education and Mathematics Stow, OH/Stow
Austin Jones SO Marketing Botkins, OH/Botkins
George Lesnak SO Advertising, PR and Digital Media Mantua, OH/Crestwood
Jordan Pritchard SO Sports Management Painesville, OH/Lake Catholic
       
Women's Cross Country      
Catherine Beisel SO Communication Geneva, OH/Geneva
Gina Henley JR Business Administration and HR Management Akron, NY/Akron
Emily Kotfis SR MBA East Liverpool, OH/East Liverpool
Hannah Thoss SO Accounting Willowick, OH/Eastlake North
Hailey Vanhoy JR Accounting Geneva, OH/Geneva
       
Football      
Austin Baker SO Accounting Clyde, OH/Clyde
John Banyasz SR Biology Columbia Station, OH/Columbia
Colin Koscielniak SO Business Administration Macomb, MI/Eisenhower
Brandon Murawa SO Biology Lapeer, MI/Lapeer East
Jimmy Moore RS SO Sports Management Monroeville, PA/Gateway
Marquan Richardson SR MBA Dayton, OH/Wayne
Nick Szabados SR Accounting Middletown, OH/Archbishop Moeller
       
Men's Soccer      
Chad Bencina JR Biology Willoughby, OH/Willoughby South
Andrew Bucur RS JR Business Administration Bedford, OH/St. Peter Chanel
Nolyn Do Nascimento SR Biology Ajax, Ontario, CN/Pickering
Kenneth Kolke SR Accounting and Finance Stow, OH/Munroe Falls
Samuel Mutemwa SR International Business Johannesburg, South Africa/Sandringham
Carlos Villacis SO Business Administration Guayaquil, Ecuador/Colegio Aleman Humbaldt de Guayquil 
Ryan Watson SO Sports Management Murrysville, PA/Franklin Regional
       
Women's Soccer      
Liz Awuah SR Integrated Media, Digital Art & Technology Pickerington, OH/Central
Becca Cornell SR English Ashland, OH/Ashland
Rebecca Dietz JR Early Childhood Education Richfield, OH/Revere
Alecia Dipre JR Accounting Mentor, OH/Mentor
Emily Elkins RS SO Early Childhood Education Mentor, OH/Mentor
Samantha Ellis SO Criminal Justice Boardman, OH/Cardinal Mooney
Bethany Haramis SR Early Childhood Education Norton, OH/Norton
Deanna Hill JR Psychology and Criminal Justice Troy, MI/Avondale
Jordan Jernigan RS SO Adolescent-Young Adult Education Akron, OH/Firestone
Emma Miller RS JR Intervention Specialist Mentor, OH/Mentor
Kynslie Murphy RS JR Biology Parma, OH/Valley Forge
Chelsey Warlick SO Accounting Riverview, MI/Riverview
       
Volleyball      
Crystal Kedroske SO Intervention Specialist Dexter, MI / Dexter
Jamie Riley SR Early Childhood Education Prospect, OH/Olentangy
Alexis Thomas SO Business Administration Cincinnati, OH/Fairfield
Gabrielle Woods SR HR Management Elyria, OH/Brookside
     

-LEC-