45 Named to GLIAC Fall Academic Teams

45 Named to GLIAC Fall Academic Teams

CLICK HERE FOR FULL GLIAC RELEASE

BAY CITY, Mich.—The Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference (GLIAC) released its 2014 Fall All-Academic Teams Friday (Jan. 9). 

Overall, the Storm had 45 student-athletes on the Academic Teams.

Student-athletes with a cumulative GPA 3.5 or higher were named to the GLIAC All-Academic Excellence Team while student-athletes with a cumulative GPA 3.0-3.49 were named to the All-GLIAC Academic Team.  Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season, not a freshman or a first year transfer student.

Below are the student-athletes named to the All-Academic Teams:

GLIAC ALL-ACADEMIC EXCELLENCE TEAM (3.49-4.0)

Student Athlete-Name

Yr.

Major

Men's Cross Country

   

Conor Gordon

So.

Criminal Justice

D.J. Graham

So.

Sport Studies

Vince Horning

So.

Math/Young Adult Education 

     

Women's Cross Country

   

Alexandria Gagne

So.

Sport Management

Taylor Ritchie

Jr.

Business Administration/Accounting 

     

Football

   

Kyle Adams

Jr.

Accounting

David Bojalad

Sr.

Accounting

Jeremy Durbin

Sr.

Biology

Kyle Herth

Sr.

Criminal Justice

Aaron Rojas

Sr.

Communication

     

Women's Soccer

   

Rebecca Cornell

So.

Psychology/English 

Kaitlyn Holland

Grad

Masters in  Business Administration

Emma Miller

So.

Intervention Specialist

Kynslie Murphy

So.

Biology

Sarah Stroope

Sr.

Biology

Cristina Suarez

Jr.

International Business

     

Men's Soccer

   

Cory Bucur

Sr.

Young Adult Education

Willy Cognee

Sr.

Young Adult Education/French Studies 

Eric Davis

Jr.

Marketing/Business Administration 

Kenneth Kolke

So.

Accounting

     

Volleyball

   

Mallory Gustincic

Jr.

Business Administration

Jamie Riley

So.

Early Childhood Education/Intervention Specialist

 

GLIAC ALL-ACADEMIC TEAM (3.0-3.49)

Student Athlete-Name

Yr.

Major

Women's Cross Country

   

Rachel Arnst

Sr.

Chemistry/Biology 

Melanie Forget

Jr.

Early Childhood Education

Emily Kotfis

So.

Accounting

     

Football

   

Anthony Bilal

Jr.

Business Administration/Sport Management 

William Croom

Sr.

International Business/Marketing 

Cody Furr

Sr.

History

Anthony Kukwa

Jr.

Biology

Tyler Law

Sr.

Criminal Justice

Ben Miller

Sr.

Intervention Specialist

Marcus Rogers

Sr.

Business Administration

Andrew Schickler

Sr.

Criminal Justice/Social Sciences

Tanner Wells

Sr.

Finance

Stacy Woodford

Sr.

Business Administration

     

Women's Soccer

   

Elizabeth Awuah

So.

Integrated Media, Digital Art & Tech

Grace Ferut

Sr.

Sport Management

Bethany Haramis

So.

Early Childhood Education/Intervention Specialist

Elizabeth Roesch

So.

Young Adult Education

     

Men's Soccer

   

Joseph Coombs

Jr.

Advertising & Public Relations

Nolyn Do Nascimento

So.

Biology/Psychology

Cody Hobel

Jr.

Sport Management/Business Administration 

Alfred Majer

Sr.

Finance

Nick Simonetti

Jr.

Sport Studies

     

Volleyball

   

Samantha Knepley

Sr.

Biology