Slew of spring student-athletes tabbed for academic success

BAY CITY, Mich. – Forty-three Lake Erie student-athletes have earned placement on the Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference 2014 Spring All-Academic and All-Academic Excellence teams.

[GLIAC release]

The GLIAC All-Academic Team is comprised of student-athletes that meet certain criteria and carry a cumulative grade-point average of 3.0-3.49. Twenty-seven members of Storm spring athletic teams earned the All-Academic honor.    

The All-Academic Excellence Team is comprised of student-athletes that have a cumulative GPA of 3.50-4.0. Sixteen LEC team members earned the All-Academic Excellence accolade.

On both teams, the conference recognized student-athletes that were active members on their team's roster at the end of the season. Freshmen and first-year student transfers are not considered for the award.

LEC's honorees:

All-Academic Award Winners ...

BSBL Connor Fuller So. Criminal Justice Euclid, Ohio / Euclid
  Brandon Grunda Jr. Criminal Justice Elyria, Ohio / Elyria
  Russ Hogue Jr. Young Adult Education Belle Center, Ohio / Indian Lake
  Josh Hudeck Sr. Business Administration Macedonia, Ohio / Trinity
  Tyler Kmitt So. Accounting Painesville, Ohio / Riverside
  Rutger Luebke So. Business Administration Medina, Ohio / Medina
  Sean Mathews Jr. Sports Management Washington, Mich. / Warren De La Salle
  Brad Raley Jr. Business Administration Hinckley, Ohio / Highland
  Dylan Yankle Jr. Criminal Justice Dublin, Ohio / Olentangy Liberty
SFBL Maddi Klemp Sr Criminal Justice Akron, Ohio  / Coventry
WGLF Amanda Watts So. Undeclared Stow, Ohio / Stow-Munroe Falls
MOTF Jamil Dudley Sr. Criminal Justice Massillon, Ohio / Massillon
  Tanner Graybeal So. Biology Shiloh, Ohio / Crestview
  Brian Havrilla So. Business Administration Willowick, Ohio / Notre Dame Cathedral Latin
  James Ritt So. Business Administration Mentor, Ohio / Mentor
  Isaac Snyder Sr. Business Administration Salesville, Ohio / Buckeye Trail
  Sean Stone So. Criminal Justice Newton Falls, Ohio / Southeast
  Kurtis Taylor So. Criminal Justice Holland, Ohio / Springfield
  Shavon Thompson So. International Business St. Andrew, Jamaica / Ardenne
  David Thorne So. Chemistry Mentor, Ohio / Lake Catholic
WOTF Shanita Fluker Sr. Business Administration Flint, Mich. / Southwestern
  Melanie Forget So. Early Childhood Education Shanty Bay, Ontario / Eastview Secondary
  Kady Held So. Sports Management Massillon, Ohio / Tuslaw
  Kaitlyn Menges So. Sports Management New Philadelphia, Ohio / New Philadelphia
WLAX Hana Abu-kwiek Jr. Psychology Lewis Center, Ohio / Olentangy Orange
  Samantha Gryba Jr. Communication Okotoks, Alberta / National Sport Academy
  Katie Holden So. Entrepeneurship Whitby, Ontario / Anderson C.V.I.

 

All-Academic Excellence Award Winners ...

BSBL Parker Devenney So. Adolescent/Young Adult Education Elkhart, Ind. / Elkhart Memorial
SFBL Amanda Anderson Sr Early Childhood Education Streetsboro, Ohio / Streetsboro
  Amber Dowen Jr Adolescent/Young Adult Education New Lyne, Ohio / Pymatuning Valley
  Jennifer Gratz Sr Early Childhood Education Richwood, Ohio / North Union
  Courtney Hawk So Biology New Lebanon, Ohio / Dixie
  Morgan Studd So Intervention Specialist Wakeman, Ohio / Western Reserve
WGLF Paige Nemec Sr. Chemistry Mantua, Ohio / Crestwood
MOTF Cody Graybeal So. Psychology Shiloh, Ohio / Crestview
  Jimmy Hudd Sr. Accounting Mentor, Ohio / Mentor
  Garrett Ondrus Sr. Business Administration Oregon, Ohio / Clay
WOTF Shelby Carpenter So. Business Administration New Lebanon, Ohio / Miami Valley
  Alexandria Gagne So. Early Childhood Education Cortland, Ohio / Lakeview
  Ariana Jorgensen Jr. Business Administration Kleinburg, Ontario / Emily Carr Secondary
  Destiny Prusky Jr. Early Childhood Education Newton Falls, Ohio / Newton Falls
WLAX Alexandra Freeman Sr. Biology Syracuse, N.Y. / Jamesville Dewitt
  Ashriel West Sr. Early Childhood Education Jamesville, N.Y. / Jamesville Dewitt

# # # STORM # # #