Skip to navigation Skip to content Skip to footer
Lake Erie

DOUG WATTS DISTANCE GALA

September 05, 2015


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Men

Mens

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

1020

Elliott Martynkiewitz Edinboro

25:10.2

5:02/M

 

2

2

1023

Corey Wefing Edinboro

25:25.8

5:05/M

 

3

3

1097

Alex Hampel Indiana (Pa.)

25:38.3

5:08/M

 

4

4

1016

Jon Gusew Edinboro

25:41.8

5:08/M

 

5

5

1089

Austin Cooper Indiana (Pa.)

25:52.5

5:10/M

 

6

6

1104

Raymon Ofman Indiana (Pa.)

25:53.6

5:11/M

 

7

7

1090

Caleb Cordell Indiana (Pa.)

25:59.2

5:12/M

 

8

8

1164

Steve Green, Slippery Rock

26:15.6

5:15/M

 

9

9

1106

Dalton Trump Indiana (Pa.)

26:23.1

5:17/M

 

10

10

1171

Theo Reynolds, Slippery Rock

26:28.8

5:18/M

 

11

11

1088

Greg Beaudette Indiana (Pa.)

26:29.6

5:18/M

 

12

12

1163

Charlie Frank, Slippery Rock

26:31.3

5:18/M

 

13

13

1103

Andrew Morgan Indiana (Pa.)

26:33.8

5:19/M

 

14

14

1165

Jeff Henderson, Slippery Rock

26:35.7

5:19/M

 

15

(> 7)

1087

Hutson Baumann Indiana (Pa.)

26:38.9

5:20/M

 

16

15

1043

Dalton Graham Lake Erie

26:43.6

5:21/M

 

17

16

1134

Jordan Castro Bethany (W.V.)

26:48.7

5:22/M

 

18

17

1173

Ryan Thompson, Slippery Rock

26:52.9

5:22/M

 

19

18

1046

Vince Horning Lake Erie

26:55.5

5:23/M

 

20

(> 7)

1107

Tyler Vella Indiana (Pa.)

26:56.8

5:23/M

 

21

19

1018

Dominic Patrick Edinboro

27:02.2

5:24/M

 

22

20

1044

Brandon Green Lake Erie

27:04.3

5:25/M

 

23

21

1167

Andrew Maxwell, Slippery Rock

27:08.9

5:26/M

 

24

22

1172

Steve Shephard, Slippery Rock

27:17.3

5:27/M

 

25

23

1019

Eduardo Tapia Edinboro

27:21.8

5:28/M

 

26

(> 7)

1098

Ryan Louther Indiana (Pa.)

27:26.6

5:29/M

 

27

(> 7)

1166

Connor Mackelvey, Slippery Rock

27:27.1

5:29/M

 

28

24

1017

Mike McGlaughin Edinboro

27:31.6

5:30/M

 

29

25

1136

Ryan Donnelly Bethany (W.V.)

27:34.6

5:31/M

 

30

(> 7)

1094

Joey Franze Indiana (Pa.)

27:34.7

5:31/M

 

31

(> 7)

1091

John Danvers Indiana (Pa.)

27:46.2

5:33/M

 

32

26

1015

Matt Fuller Edinboro

27:49.5

5:34/M

 

33

27

1049

Jordan Pritchard Lake Erie

28:00.9

5:36/M

 

34

(> 7)

1022

Dan Nowak Edinboro

28:02.7

5:36/M

 

35

(> 7)

1101

John Michael Mihalek Indiana (Pa.)

28:11.2

5:38/M

 

36

28

1048

George Lesnak Lake Erie

28:14.1

5:39/M

 

37

29

1042

Wade Elmore Lake Erie

28:20.5

5:40/M

 

38

(> 7)

1095

Jabari Freeman Indiana (Pa.)

28:20.6

5:40/M

 

39

30

1040

Logan Ebersole Lake Erie

28:26.4

5:41/M

 

40

(> 7)

1099

Joe Lynch Indiana (Pa.)

28:27.0

5:41/M

 

41

31

1064

Mitchell Rabold Buffalo State College

28:33.3

5:43/M

 

42

(> 7)

1105

Dylan Ruefle Indiana (Pa.)

28:34.9

5:43/M

 

43

(> 7)

1162

Josh Aultz, Slippery Rock

28:41.2

5:44/M

 

44

(> 7)

1047

Austin Jones Lake Erie

28:44.4

5:45/M

 

45

32

1137

George Hypolite Bethany (W.V.)

29:05.2

5:49/M

 

46

(> 7)

1052

Nick Wilson Lake Erie

29:09.5

5:50/M

 

47

33

1140

Marshall Murray Bethany (W.V.)

29:10.2

5:50/M

 

48

34

1135

Austin Davis Bethany (W.V.)

29:32.9

5:54/M

 

49

35

1132

Donald Bierhals Bethany (W.V.)

29:44.7

5:57/M

 

50

(> 7)

1051

Bryce Street Lake Erie

29:48.3

5:58/M

 

51

(> 7)

1102

Porter Mitchell Indiana (Pa.)

29:59.3

6:00/M

 

52

36

1060

Austin Becker Buffalo State College

30:04.4

6:01/M

 

53

37

1138

Lucas Liriano Bethany (W.V.)

30:23.1

6:05/M

 

54

38

1110

John Clark Thiel

30:24.1

6:05/M

 

55

(> 7)

1039

Brandon Bryan Lake Erie

30:50.3

6:10/M

 

56

(> 7)

1092

Michael Dautlick Indiana (Pa.)

30:51.8

6:10/M

 

57

39

1065

Ken Ryan Buffalo State College

30:54.5

6:11/M

 

58

40

1063

Kevin Murray Buffalo State College

31:08.0

6:14/M

 

59

(> 7)

1139

Alexander Michalenko Bethany (W.V.)

31:08.0

6:14/M

 

60

41

1113

Ryan Thomas Thiel

31:39.3

6:20/M

 

61

42

1185

Mathew Roush Glenville St.

32:11.2

6:26/M

 

62

43

1109

Eric Casey Thiel

32:18.9

6:28/M

 

63

44

1114

Justin Walter Thiel

32:26.4

6:29/M

 

64

(> 7)

1093

Michael Emert Indiana (Pa.)

32:36.7

6:31/M

 

65

45

1108

Drew Brueckl Thiel

32:45.9

6:33/M

 

66

46

1187

Sebastian Swartz Glenville St.

33:08.0

6:38/M

 

67

47

1062

Mohamed Gomaa Buffalo State College

33:09.1

6:38/M

 

68

(> 7)

1041

Torrez Edwards Lake Erie

33:11.6

6:38/M

 

69

48

1111

Christian McElhaney Thiel

33:11.7

6:38/M

 

70

49

1061

Benaleo Daniels Buffalo State College

33:15.6

6:39/M

 

71

50

1112

Jaime Montalvo Thiel

33:47.4

6:45/M

 

72

51

1183

Dylan Kesner Glenville St.

34:04.6

6:49/M

 

73

(> 7)

1141

Robert Newhart Bethany (W.V.)

34:14.9

6:51/M

 

74

52

1182

Ryan Gregory Glenville St.

35:18.7

7:04/M

 

75

(> 7)

1133

Chad Blackburn Bethany (W.V.)

36:05.8

7:13/M

 

76

53

1075

Matt Humes PSU-Dubois

37:22.3

7:28/M

 

77

54

1184

Dustin Martin Glenville St.

37:44.8

7:33/M

 

78

55

1073

Ty Haines PSU-Dubois

37:53.3

7:35/M

 

79

56

1074

Joe Knarr PSU-Dubois

38:08.4

7:38/M

 

80

57

1072

Justin Heasly PSU-Dubois

38:11.6

7:38/M

 

81

58

1071

Braden States PSU-Dubois

39:02.5

7:48/M

 

Team Summary Report - Men

Mens

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Indiana (Pa.)

30

3

5

6

7

9

11

13

 

 

Top 5 Times: 2:09:46.8

 

2

Edinboro

49

1

2

4

19

23

24

26

 

 

Top 5 Times: 2:10:41.9

 

3

Slippery Rock

61

8

10

12

14

17

21

22

 

 

Top 5 Times: 2:12:44.4

 

4

Lake Erie

108

15

18

20

27

28

29

30

 

 

Top 5 Times: 2:16:58.5

 

5

Bethany (W.V.)

140

16

25

32

33

34

35

37

 

 

Top 5 Times: 2:22:11.8

 

6

Buffalo State College

193

31

36

39

40

47

49

 

 

Top 5 Times: 2:33:49.4

 

7

Thiel

211

38

41

43

44

45

48

50

 

 

Top 5 Times: 2:39:34.9

 

8

Glenville St.

245

42

46

51

52

54

 

 

Top 5 Times: 2:52:27.6

 

9

PSU-Dubois

279

53

55

56

57

58

 

 

Top 5 Times: 3:10:38.3

 
 

Final Team Results - Men

Mens

Team - Indiana (Pa.) Finish Position - 1
Team Score (places): 30 Team Score (times): 2:09:46.8 Ave Time:25:57.3
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1097

Alex Hampel

 

3

3

25:38.3

25:38.3

0:00.0

2

1089

Austin Cooper

 

5

8

25:52.5

51:30.9

0:14.1

3

1104

Raymon Ofman

 

6

14

25:53.6

1:17:24.5

0:15.2

4

1090

Caleb Cordell

 

7

21

25:59.2

1:43:23.7

0:20.8

5

1106

Dalton Trump

 

9

30

26:23.1

2:09:46.8

0:44.7

6

1088

Greg Beaudette

 

(11)

(41)

26:29.6

2:36:16.5

0:51.3

7

1103

Andrew Morgan

 

(13)

(54)

26:33.8

3:02:50.4

0:55.4

8

1087

Hutson Baumann

 

More Than 7

 

26:38.9

3:29:29.3

1:00.5

9

1107

Tyler Vella

 

More Than 7

 

26:56.8

3:56:26.2

1:18.5

10

1098

Ryan Louther

 

More Than 7

 

27:26.6

4:23:52.8

1:48.2

11

1094

Joey Franze

 

More Than 7

 

27:34.7

4:51:27.5

1:56.3

12

1091

John Danvers

 

More Than 7

 

27:46.2

5:19:13.8

2:07.8

13

1101

John Michael Mihalek

 

More Than 7

 

28:11.2

5:47:25.1

2:32.9

14

1095

Jabari Freeman

 

More Than 7

 

28:20.6

6:15:45.7

2:42.2

15

1099

Joe Lynch

 

More Than 7

 

28:27.0

6:44:12.7

2:48.6

16

1105

Dylan Ruefle

 

More Than 7

 

28:34.9

7:12:47.7

2:56.5

17

1102

Porter Mitchell

 

More Than 7

 

29:59.3

7:42:47.0

4:20.9

18

1092

Michael Dautlick

 

More Than 7

 

30:51.8

8:13:38.9

5:13.4

19

1093

Michael Emert

 

More Than 7

 

32:36.7

8:46:15.6

6:58.3

 
Team - Edinboro Finish Position - 2
Team Score (places): 49 Team Score (times): 2:10:41.9 Ave Time:26:08.3
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1020

Elliott Martynkiewitz

 

1

1

25:10.2

25:10.2

0:00.0

2

1023

Corey Wefing

 

2

3

25:25.8

50:36.0

0:15.6

3

1016

Jon Gusew

 

4

7

25:41.8

1:16:17.8

0:31.6

4

1018

Dominic Patrick

 

19

26

27:02.2

1:43:20.1

1:52.0

5

1019

Eduardo Tapia

 

23

49

27:21.8

2:10:41.9

2:11.5

6

1017

Mike McGlaughin

 

(24)

(73)

27:31.6

2:38:13.5

2:21.4

7

1015

Matt Fuller

 

(26)

(99)

27:49.5

3:06:03.1

2:39.3

8

1022

Dan Nowak

 

More Than 7

 

28:02.7

3:34:05.8

2:52.5

 
Team - Slippery Rock Finish Position - 3
Team Score (places): 61 Team Score (times): 2:12:44.4 Ave Time:26:32.8
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1164

Steve Green,

 

8

8

26:15.6

26:15.6

0:00.0

2

1171

Theo Reynolds,

 

10

18

26:28.8

52:44.4

0:13.2

3

1163

Charlie Frank,

 

12

30

26:31.3

1:19:15.7

0:15.6

4

1165

Jeff Henderson,

 

14

44

26:35.7

1:45:51.5

0:20.1

5

1173

Ryan Thompson,

 

17

61

26:52.9

2:12:44.4

0:37.3

6

1167

Andrew Maxwell,

 

(21)

(82)

27:08.9

2:39:53.3

0:53.3

7

1172

Steve Shephard,

 

(22)

(104)

27:17.3

3:07:10.7

1:01.7

8

1166

Connor Mackelvey,

 

More Than 7

 

27:27.1

3:34:37.8

1:11.5

9

1162

Josh Aultz,

 

More Than 7

 

28:41.2

4:03:19.0

2:25.6

 
Team - Lake Erie Finish Position - 4
Team Score (places): 108 Team Score (times): 2:16:58.5 Ave Time:27:23.7
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1043

Dalton Graham

 

15

15

26:43.6

26:43.6

0:00.0

2

1046

Vince Horning

 

18

33

26:55.5

53:39.1

0:11.9

3

1044

Brandon Green

 

20

53

27:04.3

1:20:43.4

0:20.7

4

1049

Jordan Pritchard

 

27

80

28:00.9

1:48:44.4

1:17.3

5

1048

George Lesnak

 

28

108

28:14.1

2:16:58.5

1:30.5

6

1042

Wade Elmore

 

(29)

(137)

28:20.5

2:45:19.0

1:36.9

7

1040

Logan Ebersole

 

(30)

(167)

28:26.4

3:13:45.5

1:42.8

8

1047

Austin Jones

 

More Than 7

 

28:44.4

3:42:29.9

2:00.8

9

1052

Nick Wilson

 

More Than 7

 

29:09.5

4:11:39.5

2:25.9

10

1051

Bryce Street

 

More Than 7

 

29:48.3

4:41:27.8

3:04.7

11

1039

Brandon Bryan

 

More Than 7

 

30:50.3

5:12:18.1

4:06.7

12

1041

Torrez Edwards

 

More Than 7

 

33:11.6

5:45:29.8

6:28.0

 
Team - Bethany (W.V.) Finish Position - 5
Team Score (places): 140 Team Score (times): 2:22:11.8 Ave Time:28:26.3
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1134

Jordan Castro

 

16

16

26:48.7

26:48.7

0:00.0

2

1136

Ryan Donnelly

 

25

41

27:34.6

54:23.3

0:45.9

3

1137

George Hypolite

 

32

73

29:05.2

1:23:28.6

2:16.5

4

1140

Marshall Murray

 

33

106

29:10.2

1:52:38.9

2:21.5

5

1135

Austin Davis

 

34

140

29:32.9

2:22:11.8

2:44.1

6

1132

Donald Bierhals

 

(35)

(175)

29:44.7

2:51:56.6

2:56.0

7

1138

Lucas Liriano

 

(37)

(212)

30:23.1

3:22:19.7

3:34.4

8

1139

Alexander Michalenko

 

More Than 7

 

31:08.0

3:53:27.7

4:19.2

9

1141

Robert Newhart

 

More Than 7

 

34:14.9

4:27:42.7

7:26.2

10

1133

Chad Blackburn

 

More Than 7

 

36:05.8

5:03:48.6

9:17.1

 
Team - Buffalo State College Finish Position - 6
Team Score (places): 193 Team Score (times): 2:33:49.4 Ave Time:30:45.8
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1064

Mitchell Rabold

 

31

31

28:33.3

28:33.3

0:00.0

2

1060

Austin Becker

 

36

67

30:04.4

58:37.7

1:31.0

3

1065

Ken Ryan

 

39

106

30:54.5

1:29:32.2

2:21.1

4

1063

Kevin Murray

 

40

146

31:08.0

2:00:40.2

2:34.6

5

1062

Mohamed Gomaa

 

47

193

33:09.1

2:33:49.4

4:35.7

6

1061

Benaleo Daniels

 

(49)

(242)

33:15.6

3:07:05.0

4:42.2

 
Team - Thiel Finish Position - 7
Team Score (places): 211 Team Score (times): 2:39:34.9 Ave Time:31:54.9
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1110

John Clark

 

38

38

30:24.1

30:24.1

0:00.0

2

1113

Ryan Thomas

 

41

79

31:39.3

1:02:03.4

1:15.1

3

1109

Eric Casey

 

43

122

32:18.9

1:34:22.4

1:54.8

4

1114

Justin Walter

 

44

166

32:26.4

2:06:48.9

2:02.3

5

1108

Drew Brueckl

 

45

211

32:45.9

2:39:34.9

2:21.8

6

1111

Christian McElhaney

 

(48)

(259)

33:11.7

3:12:46.6

2:47.5

7

1112

Jaime Montalvo

 

(50)

(309)

33:47.4

3:46:34.0

3:23.2

 
Team - Glenville St. Finish Position - 8
Team Score (places): 245 Team Score (times): 2:52:27.6 Ave Time:34:29.5
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1185

Mathew Roush

 

42

42

32:11.2

32:11.2

0:00.0

2

1187

Sebastian Swartz

 

46

88

33:08.0

1:05:19.3

0:56.8

3

1183

Dylan Kesner

 

51

139

34:04.6

1:39:24.0

1:53.3

4

1182

Ryan Gregory

 

52

191

35:18.7

2:14:42.8

3:07.4

5

1184

Dustin Martin

 

54

245

37:44.8

2:52:27.6

5:33.5

 
Team - PSU-Dubois Finish Position - 9
Team Score (places): 279 Team Score (times): 3:10:38.3 Ave Time:38:07.6
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1075

Matt Humes

 

53

53

37:22.3

37:22.3

0:00.0

2

1073

Ty Haines

 

55

108

37:53.3

1:15:15.7

0:30.9

3

1074

Joe Knarr

 

56

164

38:08.4

1:53:24.1

0:46.1

4

1072

Justin Heasly

 

57

221

38:11.6

2:31:35.8

0:49.3

5

1071

Braden States

 

58

279

39:02.5

3:10:38.3

1:40.1

DOUG WATTS DISTANCE GALA

September 05, 2015


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Women

Womens

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

1011

Ida Narbuvoll Edinboro

17:14.7

5:34/M

 

2

2

1160

Leah Anne Wirfel, Slippery Rock

17:18.4

5:35/M

 

3

3

1008

Emma Sullivan Edinboro

18:24.0

5:56/M

 

4

4

1004

Anna Hoesl Edinboro

18:37.0

6:00/M

 

5

5

1009

Abby Lang Edinboro

18:44.1

6:03/M

 

6

6

1155

Jenny Picot, Slippery Rock

18:49.5

6:04/M

 

7

7

1157

Melissa Rains, Slippery Rock

18:53.9

6:05/M

 

8

8

1082

Rachel Magliane Indiana (Pa.)

18:58.6

6:07/M

 

9

9

1081

Jenna Lezanic Indiana (Pa.)

19:32.7

6:18/M

 

10

10

1159

Alexis Swiergol, Slippery Rock

19:39.4

6:20/M

 

11

11

1142

Erin Allison, Slippery Rock

19:39.9

6:20/M

 

12

12

1144

Jessica Bennett, Slippery Rock

19:41.2

6:21/M

 

13

13

1152

Caitlyn Janeda, Slippery Rock

19:54.3

6:25/M

 

14

(> 7)

1158

Challis Roberts, Slippery Rock

20:10.0

6:30/M

 

15

14

1056

Kat McNamara Buffalo State College

20:15.2

6:32/M

 

16

(> 7)

1150

Kaylee Haberkam, Slippery Rock

20:16.2

6:32/M

 

17

(> 7)

1156

Christine Potsubay, Slippery Rock

20:17.3

6:33/M

 

18

(> 7)

1151

Jordyn Hackett, Slippery Rock

20:20.5

6:34/M

 

19

(> 7)

1147

Mattie Dunham, Slippery Rock

20:21.2

6:34/M

 

20

(> 7)

1149

Anna Falvo, Slippery Rock

20:22.3

6:34/M

 

21

15

1057

Sharae Smith Buffalo State College

20:26.0

6:35/M

 

22

16

1055

Veronica Kordrupel Buffalo State College

20:26.2

6:35/M

 

23

17

1076

Nicole Bestman Indiana (Pa.)

20:33.7

6:38/M

 

24

18

1080

Morgan Gimigliano Indiana (Pa.)

20:34.0

6:38/M

 

25

19

1086

Becky Wilson Indiana (Pa.)

20:35.6

6:38/M

 

26

20

1036

Aleea Volkman Lake Erie

20:37.8

6:39/M

 

27

21

1085

Riva Walker Indiana (Pa.)

20:38.0

6:39/M

 

28

22

1012

Cassie Whimoyer Edinboro

20:39.2

6:40/M

 

29

(> 7)

1145

Shannon Byerly, Slippery Rock

20:43.2

6:41/M

 

30

23

1129

Michaela Ross Bethany (W.V.)

20:48.2

6:43/M

 

31

24

1010

Abby Peters Edinboro

20:54.5

6:45/M

 

32

25

1033

Taylor Ritchie Lake Erie

20:57.0

6:45/M

 

33

(> 7)

1154

Sabrina Palmieri, Slippery Rock

20:57.1

6:45/M

 

34

26

1078

Allyson Dryer Indiana (Pa.)

21:01.0

6:47/M

 

35

(> 7)

1083

Maggie McChesney Indiana (Pa.)

21:01.2

6:47/M

 

36

(> 7)

1148

Brittany Fagan, Slippery Rock

21:08.3

6:49/M

 

37

27

1038

Hailey Wetzel Lake Erie

21:30.7

6:56/M

 

38

28

1037

Aneesa Volkman Lake Erie

21:33.9

6:57/M

 

39

29

1127

Kelesa Martz Bethany (W.V.)

21:36.4

6:58/M

 

40

30

1124

Brooke Bosworth Bethany (W.V.)

21:46.4

7:01/M

 

41

31

1013

Elizabeth Mansfield Edinboro

21:48.2

7:02/M

 

42

32

1035

Hailey VanHoy Lake Erie

21:55.6

7:04/M

 

43

33

1121

Meredith Steinmetz Thiel

21:57.4

7:05/M

 

44

(> 7)

1001

Kaitlyn Daubert Edinboro

21:59.8

7:05/M

 

45

34

1122

Summer Wark Thiel

21:59.9

7:05/M

 

46

(> 7)

1077

Sam Christman Indiana (Pa.)

22:01.9

7:06/M

 

47

35

1059

Elizabeth Wall Buffalo State College

22:02.1

7:06/M

 

48

(< 5)

1066

Juliann Boddorf PSU-Dubois

22:13.3

7:10/M

 

49

36

1116

Megan Kidder Thiel

22:16.1

7:11/M

 

50

37

1131

Ashley Worst Bethany (W.V.)

22:17.7

7:11/M

 

51

38

1054

Kaylee Cassidy Buffalo State College

22:21.9

7:13/M

 

52

(> 7)

1079

Erin Fessler Indiana (Pa.)

22:21.9

7:13/M

 

53

39

1115

Candice Arnold Thiel

22:41.2

7:19/M

 

54

40

1118

Alexis Mowris Thiel

22:43.2

7:20/M

 

55

41

1031

Gina Henley Lake Erie

22:45.0

7:20/M

 

56

42

1029

Catherine Beisel Lake Erie

23:01.2

7:25/M

 

57

43

1177

Kathlyne Simmons Glenville St.

23:02.2

7:26/M

 

58

(> 7)

1014

Elizabeth Narkevic Edinboro

23:13.1

7:29/M

 

59

(> 7)

1084

Mikayla Plafcan Indiana (Pa.)

23:23.8

7:33/M

 

60

44

1130

Elizabeth Timas Bethany (W.V.)

23:31.6

7:35/M

 

61

45

1053

Kayleigh Bystrak Buffalo State College

23:38.7

7:37/M

 

62

46

1174

Marissa Gogan Glenville St.

23:45.7

7:40/M

 

63

47

1058

Tedesco Jaclyn Buffalo State College

23:46.4

7:40/M

 

64

48

1176

Sapphire Parsons Glenville St.

24:01.9

7:45/M

 

65

(> 7)

1032

Emily Kotfis Lake Erie

24:12.3

7:48/M

 

66

49

1123

Josephina Whiteman Thiel

24:54.5

8:02/M

 

67

(< 5)

1067

Stephanie Graham PSU-Dubois

24:56.8

8:03/M

 

68

(> 7)

1034

Hannah Thoss Lake Erie

25:15.0

8:09/M

 

69

50

1117

Beverly Kozuch Thiel

25:16.7

8:09/M

 

70

51

1126

Gabrielle Goudy Bethany (W.V.)

26:29.3

8:33/M

 

71

52

1178

Emily Walker Glenville St.

26:42.1

8:37/M

 

72

(> 7)

1003

Eve Gardner Edinboro

27:22.1

8:50/M

 

73

(> 7)

1030

Melanie Forget Lake Erie

27:54.5

9:00/M

 

74

(< 5)

1068

Tamara Anthony PSU-Dubois

30:07.8

9:43/M

 

75

(< 5)

1069

Carley Boice PSU-Dubois

31:52.9

10:17/M

 

76

53

1179

Eshara Walton Glenville St.

32:30.8

10:29/M

 

77

54

1175

Elizabeth Messer Glenville St.

33:03.6

10:40/M

 

78

(> 7)

1119

Nicole Perra Thiel

36:12.1

11:41/M

 

Team Summary Report - Women

Womens

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edinboro

35

1

3

4

5

22

24

31

 

 

Top 5 Times: 1:33:39.2

 

2

Slippery Rock

36

2

6

7

10

11

12

13

 

 

Top 5 Times: 1:34:21.4

 

3

Indiana (Pa.)

71

8

9

17

18

19

21

26

 

 

Top 5 Times: 1:40:14.8

 

4

Buffalo State College

118

14

15

16

35

38

45

47

 

 

Top 5 Times: 1:45:31.6

 

5

Lake Erie

132

20

25

27

28

32

41

42

 

 

Top 5 Times: 1:46:35.1

 

6

Bethany (W.V.)

163

23

29

30

37

44

51

 

 

Top 5 Times: 1:50:00.5

 

7

Thiel

182

33

34

36

39

40

49

50

 

 

Top 5 Times: 1:51:38.1

 

8

Glenville St.

242

43

46

48

52

53

54

 

 

Top 5 Times: 2:10:02.8

 

Inc.

PSU-Dubois

4 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Women

Womens

Team - Edinboro Finish Position - 1
Team Score (places): 35 Team Score (times): 1:33:39.2 Ave Time:18:43.8
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1011

Ida Narbuvoll

 

1

1

17:14.7

17:14.7

0:00.0

2

1008

Emma Sullivan

 

3

4

18:24.0

35:38.7

1:09.2

3

1004

Anna Hoesl

 

4

8

18:37.0

54:15.8

1:22.3

4

1009

Abby Lang

 

5

13

18:44.1

1:13:00.0

1:29.3

5

1012

Cassie Whimoyer

 

22

35

20:39.2

1:33:39.2

3:24.4

6

1010

Abby Peters

 

(24)

(59)

20:54.5

1:54:33.7

3:39.7

7

1013

Elizabeth Mansfield

 

(31)

(90)

21:48.2

2:16:21.9

4:33.4

8

1001

Kaitlyn Daubert

 

More Than 7

 

21:59.8

2:38:21.7

4:45.0

9

1014

Elizabeth Narkevic

 

More Than 7

 

23:13.1

3:01:34.9

5:58.4

10

1003

Eve Gardner

 

More Than 7

 

27:22.1

3:28:57.1

10:07.4

 
Team - Slippery Rock Finish Position - 2
Team Score (places): 36 Team Score (times): 1:34:21.4 Ave Time:18:52.2
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1160

Leah Anne Wirfel,

 

2

2

17:18.4

17:18.4

0:00.0

2

1155

Jenny Picot,

 

6

8

18:49.5

36:08.0

1:31.0

3

1157

Melissa Rains,

 

7

15

18:53.9

55:02.0

1:35.4

4

1159

Alexis Swiergol,

 

10

25

19:39.4

1:14:41.5

2:21.0

5

1142

Erin Allison,

 

11

36

19:39.9

1:34:21.4

2:21.4

6

1144

Jessica Bennett,

 

(12)

(48)

19:41.2

1:54:02.7

2:22.7

7

1152

Caitlyn Janeda,

 

(13)

(61)

19:54.3

2:13:57.0

2:35.9

8

1158

Challis Roberts,

 

More Than 7

 

20:10.0

2:34:07.1

2:51.5

9

1150

Kaylee Haberkam,

 

More Than 7

 

20:16.2

2:54:23.4

2:57.7

10

1156

Christine Potsubay,

 

More Than 7

 

20:17.3

3:14:40.7

2:58.8

11

1151

Jordyn Hackett,

 

More Than 7

 

20:20.5

3:35:01.2

3:02.0

12

1147

Mattie Dunham,

 

More Than 7

 

20:21.2

3:55:22.4

3:02.7

13

1149

Anna Falvo,

 

More Than 7

 

20:22.3

4:15:44.8

3:03.8

14

1145

Shannon Byerly,

 

More Than 7

 

20:43.2

4:36:28.1

3:24.7

15

1154

Sabrina Palmieri,

 

More Than 7

 

20:57.1

4:57:25.3

3:38.6

16

1148

Brittany Fagan,

 

More Than 7

 

21:08.3

5:18:33.6

3:49.8

 
Team - Indiana (Pa.) Finish Position - 3
Team Score (places): 71 Team Score (times): 1:40:14.8 Ave Time:20:02.9
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1082

Rachel Magliane

 

8

8

18:58.6

18:58.6

0:00.0

2

1081

Jenna Lezanic

 

9

17

19:32.7

38:31.4

0:34.1

3

1076

Nicole Bestman

 

17

34

20:33.7

59:05.1

1:35.0

4

1080

Morgan Gimigliano

 

18

52

20:34.0

1:19:39.1

1:35.3

5

1086

Becky Wilson

 

19

71

20:35.6

1:40:14.8

1:37.0

6

1085

Riva Walker

 

(21)

(92)

20:38.0

2:00:52.8

1:39.3

7

1078

Allyson Dryer

 

(26)

(118)

21:01.0

2:21:53.9

2:02.4

8

1083

Maggie McChesney

 

More Than 7

 

21:01.2

2:42:55.1

2:02.6

9

1077

Sam Christman

 

More Than 7

 

22:01.9

3:04:57.0

3:03.2

10

1079

Erin Fessler

 

More Than 7

 

22:21.9

3:27:19.0

3:23.3

11

1084

Mikayla Plafcan

 

More Than 7

 

23:23.8

3:50:42.9

4:25.2

 
Team - Buffalo State College Finish Position - 4
Team Score (places): 118 Team Score (times): 1:45:31.6 Ave Time:21:06.3
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1056

Kat McNamara

 

14

14

20:15.2

20:15.2

0:00.0

2

1057

Sharae Smith

 

15

29

20:26.0

40:41.3

0:10.8

3

1055

Veronica Kordrupel

 

16

45

20:26.2

1:01:07.5

0:11.0

4

1059

Elizabeth Wall

 

35

80

22:02.1

1:23:09.6

1:46.8

5

1054

Kaylee Cassidy

 

38

118

22:21.9

1:45:31.6

2:06.7

6

1053

Kayleigh Bystrak

 

(45)

(163)

23:38.7

2:09:10.4

3:23.5

7

1058

Tedesco Jaclyn

 

(47)

(210)

23:46.4

2:32:56.9

3:31.2

 
Team - Lake Erie Finish Position - 5
Team Score (places): 132 Team Score (times): 1:46:35.1 Ave Time:21:19.0
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1036

Aleea Volkman

 

20

20

20:37.8

20:37.8

0:00.0

2

1033

Taylor Ritchie

 

25

45

20:57.0

41:34.8

0:19.2

3

1038

Hailey Wetzel

 

27

72

21:30.7

1:03:05.6

0:52.9

4

1037

Aneesa Volkman

 

28

100

21:33.9

1:24:39.5

0:56.1

5

1035

Hailey VanHoy

 

32

132

21:55.6

1:46:35.1

1:17.8

6

1031

Gina Henley

 

(41)

(173)

22:45.0

2:09:20.2

2:07.2

7

1029

Catherine Beisel

 

(42)

(215)

23:01.2

2:32:21.5

2:23.4

8

1032

Emily Kotfis

 

More Than 7

 

24:12.3

2:56:33.9

3:34.5

9

1034

Hannah Thoss

 

More Than 7

 

25:15.0

3:21:48.9

4:37.2

10

1030

Melanie Forget

 

More Than 7

 

27:54.5

3:49:43.5

7:16.7

 
Team - Bethany (W.V.) Finish Position - 6
Team Score (places): 163 Team Score (times): 1:50:00.5 Ave Time:22:00.1
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1129

Michaela Ross

 

23

23

20:48.2

20:48.2

0:00.0

2

1127

Kelesa Martz

 

29

52

21:36.4

42:24.6

0:48.2

3

1124

Brooke Bosworth

 

30

82

21:46.4

1:04:11.0

0:58.2

4

1131

Ashley Worst

 

37

119

22:17.7

1:26:28.8

1:29.5

5

1130

Elizabeth Timas

 

44

163

23:31.6

1:50:00.5

2:43.4

6

1126

Gabrielle Goudy

 

(51)

(214)

26:29.3

2:16:29.8

5:41.1

 
Team - Thiel Finish Position - 7
Team Score (places): 182 Team Score (times): 1:51:38.1 Ave Time:22:19.6
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1121

Meredith Steinmetz

 

33

33

21:57.4

21:57.4

0:00.0

2

1122

Summer Wark

 

34

67

21:59.9

43:57.4

0:02.5

3

1116

Megan Kidder

 

36

103

22:16.1

1:06:13.5

0:18.6

4

1115

Candice Arnold

 

39

142

22:41.2

1:28:54.8

0:43.8

5

1118

Alexis Mowris

 

40

182

22:43.2

1:51:38.1

0:45.8

6

1123

Josephina Whiteman

 

(49)

(231)

24:54.5

2:16:32.6

2:57.1

7

1117

Beverly Kozuch

 

(50)

(281)

25:16.7

2:41:49.4

3:19.3

8

1119

Nicole Perra

 

More Than 7

 

36:12.1

3:18:01.5

14:14.6

 
Team - Glenville St. Finish Position - 8
Team Score (places): 242 Team Score (times): 2:10:02.8 Ave Time:26:00.5
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1177

Kathlyne Simmons

 

43

43

23:02.2

23:02.2

0:00.0

2

1174

Marissa Gogan

 

46

89

23:45.7

46:47.9

0:43.5

3

1176

Sapphire Parsons

 

48

137

24:01.9

1:10:49.9

0:59.7

4

1178

Emily Walker

 

52

189

26:42.1

1:37:32.0

3:39.9

5

1179

Eshara Walton

 

53

242

32:30.8

2:10:02.8

9:28.6

6

1175

Elizabeth Messer

 

(54)

(296)

33:03.6

2:43:06.4

10:01.4

 
Team - PSU-Dubois Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

 

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1066

Juliann Boddorf

 

Less Than 5

 

22:13.3

22:13.3

0:00.0

2

1067

Stephanie Graham

 

Less Than 5

 

24:56.8

47:10.1

2:43.4

3

1068

Tamara Anthony

 

Less Than 5

 

30:07.8

1:17:17.9

7:54.4

4

1069

Carley Boice

 

Less Than 5

 

31:52.9

1:49:10.8

9:39.5